niedziela, marca 20, 2011

PS3, nagrywanie gameplay. [research]

Dziś opiszę problem który wymyśliłem sobie jakieś 3-4 miesiące temu - mianowicie nagrywanie obrazu i dźwięku z konsoli PS3 w wyższej rozdzielczości tj. 720p minimum.
Pierwsze doświadczenia z nagrywaniem w SD tj. 576p niestety nie spełniły moich oczekiwań, niemniej opiszę je pokrótce.

PART I nagrywanie w SD

Co będzie potrzebne poza takimi oczywistościami jak PS3 i telewizor ;)
- kabel PS3<--->3xRCA ( Video, L-audio, R-audio)- Urządzenie do przechwytywania obrazu - np Compro technology videoMate C200 plus (V2.0)


- 3x kable rozgałęziające RCA (dla Video, L-Audio, R-Audio)

- Oprogramowanie do przechwytywania dostępne z donglem USB VideoMate ( tu akurat CyberLink Power Director )

spinamy wszystko razem jak na diagramie ( po kliknięciu w obrazek większa wersja) :


i już możemy nagrywać w rozdzielczości 576p ( jakościowo kiepsko )
Cena rozwiązania zamknie się w okolicach stówki ( ok 75 pln za dongla USB do przechwytywania + okablowanie )
Tyle w temacie nagrywania w SD.

PART II - Nagrywanie gameplay w HD
Jako, że jest to tylko research, nie przetestowałem rozwiązania, ale jestem u skraju wyboru ... pozostają kwestie finansowe. Znalazłem cztery wygodne rozwiązania:

Rozwiązanie pierwsze i drugie zawierają część wspólną - tj. opierają się na urządzeniu BlackMagic Intensity Shuttle, różnią się sposobem podłączenia.
Rozwiązanie trzecie polega na użyciu urządzenia Hauppauge HD-PVR
Rozwiązanie czwarte to użycie AVerMedia Console Game Capture HD

Rozwiązanie pierwsze to użycie urządzenia BlackMagic Intensity Shuttle ( koszt około 200$ )

sęk w tym, że urządzenie to nie pozwala na bezpośrednie podpięcie się między telewizor, a konsolę. Przynajmniej tak twierdzą fora, jednak jest możliwe podpięcie się za pomocą przejściówki tj HDMI <-> DVI-D+ Audio (cyfrowe) a nastęnie użycie Intensity Shuttle i podpięcie do komputera (USB3.0), utracimy HDCP i możemy korzystać z możliwości nagrywania ... konwertery można dostać na ebay, na allegro niestety nie widziałem ...( słowo klucz: 'DVI digital audio converter to HDMI' )

Drugie rozwiązanie to użycie urządzenia Switch HDMI 3IN/1OUT + Audio. ( po podpięciu konsoli do IN, Intensity Shuttle do IN i TV do Out można cieszyć się i korzystać z funkcjonalności nagrywania dźwięku i co ważniejsze obrazu.

czego potrzebujemy
-Intensity shuttle - koszt około 700-800pln
-przejściówka HDMI - DVI + audio 150-200pln
-switch HDMI - ceny różne - ok 300-400pln

Trzecie rozwiązanie to użycie urządzenia HAUPPAUGE HD PVR
Nagrywanie w trybach HD 1080i, 720p, podpinamy do ps3 za pomoca kabla component

czego potrzebujemy:
- samego urządzenia - koszt około 600-800pln
- kabla PS3 <-> component ( dodatkowy kabel ps3 <-> Component - koszt około 80pln
- wymaganego oprogramowania - najekonomiczniej użyć oprogramowania dołączonego do urządzenia
- kabla komponent - komponent - koszt jakieś 10pln

Rozwiązanie czwarte
Urządzenie które wyszło później niż hauppage HD PVR, ma podobne rozwiązanie, oparte o połączenie component, jednak jest wygodniejsze - nie trzeba go podłączać do komputera. Nagrywa i kompresuje do h264 i mp3
W specyfikacji jest napisane, że obsługuje do 1080i, a zwykle gry mają rozdzielczość 720p.
Nagrywanie obrazu nie wymaga podłaczonego komputera urządzenie obsługuje dyski wewnętrzne i zewnętrzne:
 •  Wewnętrzna: Dysk twardy 2.5” SATA
 •  Zewnętrzna: Dysk twardy USB 2.0


Kodowanie do:
H264 oraz MP3


Urządzenie prezentuje się tak:

Cena urządzenia to około 570 plnJak widać wszystkie rozwiązania do nagrywania w HD są dość drogie, niemniej jednak rozwiązanie trzecie jest najbardziej przystępne cenowo. Jest to rozwiązanie analogowe, jednak osiągniemy wyższą rozdzielczość niż wprzyapdku przesyłania obrazu jednym cinchem do TV.


[UPDATE] 26.03.2011
Kolejne rozwiązanie - któremu poddam się osobiście, karta firmy Avermedia DarkCrystal HD Capture Pro (koszt około 400pln) oraz hdmi splitter (koszt za konfigurację 1xhdmi in + 2xhdmi out mieści się w zakresie 120-250pln ), aby grać na jednym monitorze i nagrywać na drugim. Wspomniana karta niestety wymaga mocnego procesora jeśli chcemy nagrywać obraz w 720p/1080p. Niestety nie da się nagrać obrazu wprost, będziemy musieli użyć oprogramowania trzeciego, nagrywającego strumien Directx ( typu Fraps )

[UPDATE] 24.10.2011 
Dysponuje urządzeniem BlackMagic Intensity Shuttle, interfejs USB 3.0 potrafi zajść za skórę, w szczególności, że posiadam nienowy już sprzęt ( c2d 2.8GHz ), ale również wystarczający do zgrywania gameplayów. Niestety urządzenie nie współpracuje z moim sprzętem, wobec czego będę musiał się go pozbyć lub kupić określoną w specyfikacji płytę główną która będzie współpracowała z tym sprzętem.
Niestety nie mogłem jeszcze tego ustrojstwa przetestować :/


6 komentarzy:

Czarek pisze...

Ten DarkCrystal do kompresji nie ma sprzętowego encodera, to idzie przez procesor komputera. Na stronie avera w wymaganiach jest wpisany intel i5 do kompresji w czasie rzeczywistym. Trochę spore wymagania. Chyba lepsze byłoby coś sprzętowego.

uha pisze...

Słuszna uwaga potrzebny jest dobry procek. U mnie będzie to robione na intelu c2d 2,8Ghz. Po pierwszym uruchomieniu, próbowałem nagrywać jakiś gameplay przez frapsa, jednak była to raczej gra niewymagająca zbytniego obciążenia (statyczna), dość dobrze to wyglądało i nie klatkowało (720p). Sprawdzę na jakiejś grze FPS (BF2BC) i zobaczymy.

Anonimowy pisze...

Witam, zastanawiam się czy można wykorzystać np: nSPLITTER PRO 1x2 MK-II w połączeniu z DarkCrystal tak aby obejść ograniczenie HDCP podczas zgrywania materiału. Szukam rozwiązania ponieważ zgrywanie materiału HD za pomocą np. aplikacji FRAPS nie pozwala na jednoczesne konwertowanie do h264 aby materiał zajmował mniej miejsca, procesor nie da rady kilku aplikacjom. Czy ktos juz zastanawiał się czy nSPLITTER PRO mógł by się sprawdzić w tej roli ? Bardzo mnie zastanawia możliwość zgrywania materiału 3D

uha pisze...

wykorzystywałem nsplittera, nie pamiętam modelu, nagrywałem frapsem na kompie obraz, ale nie mogłem go lepiej skompresować, być może nie dość dobrze przetestowałem, ale w najbliższym czasie sprawdzę i odpiszę

Anonimowy pisze...

użyty przeze mnie nsplitter pro 1x2 nie obszedł HDCP, nie mam doświadczenia z MKII, być może da się to obejść w ten sposób, proszę o informację dla potomnych ;)

Anonimowy pisze...

rozwiazanie z dark crystal, jest nieco lepsze niz hauppage, obraz przy componencie i podlaczonym TV jest dosc mocno lagujący